NIRF, NAAC ACCREDITED
ISO 9001:2015

UNDER DBT STAR COLLEGE PROGRAMME



Staff Council Committees (2021-22)

Staff Council Committees (2021-22)

A. Fee Concession Committee

Commerce

1. Mr. Vinod Kumar Nehra, Convenor
2. Ms. Adithi
3. Ms. Sumanjeet Kaur
4. Mr. Amit Kapoor
5. Ms. Jyoti Sindhu
6. Mr. Mohd Sajid
7 Mr. Rohit Shah
8 Mr. Varun Panwar
9 Dr. Shaista Sami

Arts

1. Dr. Jaya Kakkar, Convenor
2. Dr. Priyanka Thakur
3. Dr. Sujata Tewatia
4. Ms. Sumita Sharma
5. Dr. Rakesh Kumar Meena
6. Dr. Gayatri Chaturvedi
7. Ms. Deepti Sharma
8. Mr. Naratam Vivekanand Motiram
9. Dr. Ramesh Kumar Burnwal

Science

1. Dr. Ravindra Kumar, Convenor
2. Dr. Monika Goyal
3. Dr. Sanjay Kumar
4. Dr. Seema Dabas
5. Mr. Subodh Kumar
6. Dr. Narendra Singh
7. Mr. Arun Goyal
8. Ms. Anita
9. Dr. Anuj Kumar Sharma

B. Girls Common Room (GCR) Committee

1. Dr. Gayatri Chaturvedi, Convenor
2. Dr. Arkaja Goswami
3. Dr. Komilla Suri
4. Dr. Anita Sikandar
5. Dr. Kavita Arora
6. Dr. Neha Bothra
7. Dr. Ritu Aggarwal
8. Dr. Sunaina Zutshi>br> 9. Ms. Laxmi Vaishnavi

C. Canteen Committee

1. Dr. Rajeshwari, Convenor
2. Ms. Annie Thomas Rojer
3. Prof. Pravin Kumar
4. Dr. Vinod Kumar
5. Dr. Rohan Mandal
6. Dr. Jasvir Singh
7. Dr. Reeta Sharma
8. Dr. Seema Dabas
9. Dr. Anuj Kushwaha

D. Garden Committee

1. Prof. Kusha Tiwari, Convenor
2. Mr. Pankaj Kumar Chaudhary
3. Ms. Shivali Kharbanda
4. Dr. Jasvir Singh

5. Mr. Virender Singh Jaggi
6. Dr. Sunaina Zutshi
7. Mr. Deepak Kumar
8. Dr. Jitender Kumar
9. Ms. Poonam

E. Conference Allowance & Students Funds Allocation Committee

1. Dr. Vinod Kumar, Convenor
2. Dr. Neena Shireesh
3. Dr. Jaya Kakkar
4. Dr. Nand Kishore
5. Dr. Amitabh Kumar
6. Dr. Mast Ram
7. Ms. Deepti Sharma
8. Dr. Satya Priya Pandey
9. Mr. Balram Kindra

F. Examination Committee

1. Dr. Heamant Kumar Kukreti, Convenor
2. Dr. Prabhat Sharma
3. Dr. Mukta Rohatgi
4. Dr. Sanjay Kumar
5. Mr. Sanoj Kumar
6. Dr. Hanumant Lal Meena
7. Dr. Rakesh Kumar Burnwal
8. Mr. Rahul Tomar
9. Dr. Anuj Kushwaha

G. Sports Committee

1. Mr. Virender Singh Jaggi, Convenor
2. Mr. Vinod Kumar Nehra
3. Ms. Niti Agarwal
4. Mr. V.K. Bajpai
5. Dr. Reeta Sharma
6. Dr. Samrendra Kumar
7. Dr. Mast Ram
8. Dr. Bharat Bhushan
9 Dr. Rakesh Kumar Meena

H. Establishment & Development Committee

1. Mr. Pankaj Kumar Chaudhary, Convenor
2. Dr. Samrendra Kumar
3. Dr. Raj Kumar Prasad
4. Ms. Niti Agarwal
5. Dr. Vijay Kumar Sharma
6. Dr. Sitaram Kumbhar
7. Dr. Jitendra Kumar Meena
8. Dr. Narendra Singh
9. Dr. Bharat Bhushan

I. Prospectus Committee

1. Dr. Neena Shireesh, Convenor
2. Dr. Neelam Dabas
3. Dr. Seema Dabas
4. Dr. Gurmeet Singh
5. Dr. Awanish Mishra
6. Ms. Mamta
7. Dr. Rekha Kaushik
8. Mr. Nartam Vivekanand Motiram
9. Mr. Raju Ram Meena

J. Computer Committee / I.T. Committee

1. Dr. Raj Kumar Prasad, Convenor
2. Dr. Hemant Kumar Kukreti
3. Prof. Pravin Kumar
4. Ms. Sumita Sharma
5. Dr. Vijay Kumar Sharma
6. Dr. Narendra Singh
7. Dr. Ravindra Kumar
8. Dr. Hanumant Lal Meena
9. Mr. Sushil Kumar

K. Workload Committee

1. Dr. Ashu Gupta, Convenor
2. Dr. Ruchika Ramakrishnan
3. Ms. Shivali Kharbanda
4. Mr. Nishant Kumar Singh
5. Dr. Sitaram Kumbhar
6. Dr. Priyanka Thakur
7. Dr. Jitendra Kumar Meeba>br> 8. Dr. Rajeshwari
9. Dr. Sujata Tewatia

L. Magazine Committee

1. Mr. M. Abbasuddin Tapadar, Convenor
2. Dr. Supriti Mishra
3. Dr. Sandeep Kumar jaiswal
4. Mr. Rohit Shah
5. Dr. Niranjan Chichuan
6. Dr. Srinivas Mishra
7. Dr. Neelam Dabas
8. Dr. Kinshuk Mujumdar
9. Dr. Sunny Aggrawal

M. Time Table Committee

Science

1. Mr. Balram Kindra, Convenor
2. Dr. Ritu Aggarwal
3. Dr. Sunny Aggarwal
4. Dr. Anuj Kumar Sharma
5. Dr. Seema Guglani
6. Mr. Raju Ram Meena
7. Mr. Pradeep Kumar
8. Ms. Anita
9. Mr. Arun Goyal

Arts

1. Ms. Annie Thomas Rojer, Convenor
2. Prof. Kusha Tiwari
3. Ms. Jyoti Atri
4. Ms. Rapti Mishra
5. Dr. Surbhi Sehgal
6. Ms. Laxmi Vaishnavi
7. Dr. Anil Thakur
8. Mr. Deepak Kumaar
9. Dr. Srinivas Mishra

Commerce

1. Mr. Pawan Adewa, Convenor

2. Ms. Poonam
3. Ms. Sumanjeet kuar
4. Mr. Varun Panwar
5. Dr. Sunita Pooniya
6. Dr. Simple Arora
7. Ms. Monika Khemani
8. Mr. Amit Kapoor
9. Ms. Palak kakkar
0. (a) Fine Arts Committee (Performing)

Performing

1. Dr. Kavita Arora, Convenor
2. Dr. Ashu Gupta
3. Ms. Palak Kakkar
4. Dr. Monika Khemani
5. Ms. Jyoti Sindhu
6. Ms. Rapti Mishra
7. Ms. Adithi
8. Dr. Anil Thakur
9. Dr. Rekha kaushik

Fine Arts & Sculpture Committee (Non performing)

1. Dr. Supriti Mishra
2. Mr. M. Abbassuddin Tapadar
3. Dr. Nand Kishore
4. Dr. Mukta Rohatgi
5. Dr. Anita Sikandar
6. Dr. Sandeep Kumar jaiswal
7. Ms. Pooja Devi
8. Dr. Surbhi Sehgal
9. Ms. Suman Rani

P. Debating Committee

1. Mr. Nishant Kumar Singh , Convenor
2. Ms. Jyoti Atri
3. Dr. Neha Bothra
4. Ms. Suman Rani
5. Dr. Awanish Mishra
6. Dr. Reshu Chaudhary 7. Mr. Megh pal
8. Ms. Swati
9. Dr. Ompal Singh Yadav

S. Proctorial Board

1. Mr. Sanjeev Kumar, Convenor
2. Dr. Arkaja Goswami
3. Ms. Pooja Devi
4. Dr. Shyam Sundar Prasad
5. Dr. Reshu Chaudhary
6. Dr. Sunita Pooniya
7. Dr. Narendra Singh
8. Dr. Pradeep Kumar
9. Dr. Ompal Singh Yadav

T. Academic Affairs & Monitoring Committee

1. Dr. Monika Goyal, Convenor
2. Dr Komila Suri
3. Dr. Kinshuk Majumdar
4. Dr. Simple Arora
5. Mr. V.K Bajpai
6. Dr. Gurmeet Singh
7. Ms. Swati
8. Dr. Jitender Kumar
9. Mr. Megh pal

U. Students Union Advisory Committee

1. Dr. Ruchika Ramakrishnan, Convenor
2. Dr. Prabhat sharma
3. Mr. Sanoj Kumar
4. Mr. Sanjeev Kumar
5. Dr. Rohan Mandal
6. Mr. Ravinder Kumar
7. Dr. Shyam Sundar Prasad
8. Mr. Mohd. Sajid
9. Mr. Rahul Tomar

V. Website Committee

1. Mr. Pawan Kumar, Convenor
2. Dr. Satya Priya Pandey
3. Dr. Amitabh Kumar
4. Mr. Subodh Kumar
5. Dr. Shaista Sami
6. Mr. Ravinder Kumar
7. Dr. Niranjan Chichuan
8. Ms. Mamta
9. Mr. Sushil Kumar

W. Library Committee(In-charges' Ex-Officio members)


1. Dr. Prabhat Sharma (Hindi),(Convenor)

X. Students Attendance(In-charges' Ex-Officio members)


1. Mr. Sanoj Kumar,Convenor

Copyrights © 2018 SLC.du.ac.in. All rights reserved.

Visitors  -  877852